Grupa Odtwórstwa Historycznego Niflheim

 

 

Grupa wikingów i Słowian zajmująca się rekonstrukcją kultury materialnej wczesnego średniowiecza (IX-XI wiek).

Opis

Jesteśmy grupą fascynatów okresu sprzed tysiąca lat. Tryb życia, sztuka, rzemiosło, wierzenia, wyprawy wojenne. Wszystkie te strefy i ich dawne oblicza odkrywamy dzięki niezwykłej pasji jaką jest rekonstrukcja historyczna. 

Grupa skupia członków z Łubiany, Kościerzyny i okolic.

Treningi:

Niedziela, godz. 13.00 - sala gimnastyczna Zespołu Kształcenia w Łubianie 

Rekrutacja: trwa cały rok

Krótka nota historyczna:

Nasza historia zaczyna się dawno przed 2008 rokiem, kiedy to jeszcze próbowaliśmy naśladować wojowników z prowizorycznym uzbrojeniem w pobliskich lasach. Było nas wówczas dwóch – Adrian Woźniak i Paweł Kaszuba. Zainspirowani przez członka doświadczonej w boju drużyny Nordelag z Trójmiasta, będącego zarazem kuzynem Pawła, rozpoczęliśmy kompletowanie stroju oraz uzbrojenia, by w 2009 r. wstąpić w kręgi odtwórców historycznych. 

2009. Nasz pierwszy wyjazd na imprezę historyczną organizowaną przez grupę Gautar z Brus, odbywającą się corocznie w Leśnie. Podjęte zostały tam decyzje odnośnie hierarchii drużynowej – Adrian został dowódcą i oficjalnie powstała drużyna pod nazwą NIFLHEIM. Każdego roku, systematycznie nasza ekipa powiększa się o nowych członków, przyjaciół oraz naturalnie - inspiracje i chęć coraz to wierniejszego oddawania ducha tamtych czasów. 

2010. Ten sezon rozpoczął się od zwodowania łodzi, zbudowanej przez Kaszubów (mała rekonstrukcja łodzi z Gokstad) i przeznaczenia jej do użytku drużyny. W tym roku pojawiliśmy się m.in. w Elblągu, Leśnie oraz Braniewie. Dzięki pokazom historycznym, które przygotowywaliśmy przy okazji różnych lokalnych wydarzeń nawiązaliśmy współpracę m.in. z Tomaszem Jakubowskim oraz Stowarzyszeniem Młodych Gotów w Węsiorach, gdzie w 2011 r. odbyła się pierwsza zorganizowana już przez nas, impreza historyczna. 

2011. W tym sezonie dzieki uprzejmości Dyrekcji szkoły w Łubianie, otrzymaliśmy pomieszczenie na potrzeby drużynowe oraz salę do treningów. Następnie odbył się najpoważniejszy dotąd pokaz komercyjny drużyny – Noc Muzeów w Kościerzynie, dzięki któremu nawiązaliśmy współpracę z Muzeum Ziemi Kościerskiej. 

2012. Łódź doczekała się chrztu i otrzymała imię Hell, po mitologicznej bogini. W historię naszej drużyny wpisały się kolejne wyjazdy i pokazy, wzbogaciliśmy się o nowe przyjaźnie i doświadczenia. Zwieńczeniem tego sezonu była nasza pierwsza oficjalna, duża impreza, zorganizowana we współpracy z władzami samorządowymi, Muzeum Ziemi Kościerskiej i Gminą Wiejską Kościerzyna, na lotnisku w Kornem - I Spotkania z historią i archeologią.

Kolejnym etapem naszego rozwoju było podjęcie decyzji o założeniu Stowarzyszenia Odtwórców Historycznych NIFLHEIM, które na dzień dzisiejszy oficjalnie istnieje.

2013. Otrzymaliśmy cenne wyróżnienie od władz miasta Kościerzyna - Angelus 2012 - nagroda przyznawana działaczom kulturalnym. Gotowi na nowe wyzwania wkraczamy w kolejny sezon spotkań z pozostałymi istniejącymi w Polsce grupami pasjonatów wczesnego średniowiecza.

Sława!

strona www stowarzyszenia: www.niflheim.org.pl

 
 

Facebook

 

Łubiana w Internecie